Moștenirea lui D. Petrescu

Nici CFR dar nici FCSB n-au strălucit aseară. Se vede cum, intrați pe mâna lui Conceicao, alb-vișinii depun eforturi serioase ca să strice moștenirea lui Petrescu. Dan asamblase cumva la Cluj o echipă care greu lua gol. Să fi fost meritul exclusiv al lui Kevin Boli? Nu prea cred.

De asemenea, sunt absolut înduioșătoare teama – sau respectul? – dovedite de cele două „campioane”: dacă una dă un gol, nu forțează. Se retrage imediat în apărare și, ceva mai târziu, sub atacurile în forță (și sub răbufnirea de orgoliu) ale celeilalte, vine firesc și golul egalării. După care, pe gazon, chiar dacă nu se vede perdeaua de fum, se fumează pipa păcii.

1-1 și toată lumea, jucători, antrenori și oficial, sunt fericiți că n-au pierdut: au alibiul perfect. Meciul de aseară a fost unul de angajament, n-avem ce le reproșa – nici măcar lui Omrani care i-a dat pasa aia aiurea „pieptosului” Adam Lang. Totuși, a fost mai ușor decât cu Dudelange, în ciuda gafelor și ezitărilor noastre.

FCSB era totuși o echipă de bătut, victoria ar fi fost la îndemână. Au ei ceva fotbaliști, dar și multe cârpeli, nume umflate de media de pe Dâmbovița, iar în apărarea lor cam suflă vântul, mai ceva ca la CFR. Atât de slab se apără FCSB încât au reușit să-l facă până și pe Djokovic să pară fotbalist de atac!

Cu o repriză la dispoziție, de la 1-1 CFR putea obține mai mult, dar au fost politicoși – sau poate s-au gândit că, neplătiți fiind, ajunge și un egal de banii ăia (neluați)? Au câștigat până în minutul 70 majoritatea duelurilor unu la unu, apoi au dat senzația că s-a terminat benzina. Rămâne CFR în feudalism? se întreabă Alin Buzărin pe blogul prosport.

Campioana nu plătește salariile, ca măsură disciplinară.

E un mod particular de a înțelege fotbalul anului 2018, se face că se miră jurnalistul bucureștean. Citiți restul comentariului său aici.